Kinder

Çocuğum Gece Yatağını Islatıyor.
Her gece binlerce çocuk ışıklarını kapatıp uykuya daldıktan sonra yataklarını ıslatır. Öncelikle bilinmesi gereken bunun çok yaygın bir problem olduğudur. Gece yatağı ıslatmanın tıbbi ismi enürezisdir. Bu, kontrol sağlanması beklenen yaşın üzerinde istemsiz (gece)işemesidir. Çocuklar ve ergen yaş grubunda oldukça yaygındır. Hem çocuklar, hem de aileler için stresli zor bir durumdur. Yatağını ıslatan çocuk için sıklıkla büyük bir utanç kaynağı olan durum, aileler için endişe ve kızgınlık nedenidir. Aileler çocuklarının bunu bilerek, tembelliklerinden mi yaptığını hep merak ederler.

KİMDE OLUR ?
Beş yaşındaki çocukların yaklaşık %20 sinde, 10 yaşındaki çocukların %5'inde, ergenlik çağındaki çocukların %1'inde bu problem devam edebilir. Enüretik çocukların büyük bir kısmı fiziksel ve ruhsal olarak tamamen normaldir. Ancak ne varki bazı gece yatağını ıslatan çocukların mesaneleri yeterince büyük kapasiteli olmayabilir. Normalde çocuk doğduktan sonra mesane kontrolünde beyin gibi merkezi sinir sisteminin kontrolü etkin hale gelmeye başlar. Bu durum çocuk doğduğunda olan mesanedeki refleks kasılmaları engeller ve zaman içinde mesane kapasitesi artar. Genellikle gece idrar kontrolü, çocuk gündüz idrar kontrolünü öğrendikten sonra olmaktadır. Bazı çocuklarda bu gelişmede bir problem, gecikme enürezise neden olabilir. Ancak bu tip problemi olan çocuklarda sıklıkla gece yatağını ıslatmaya gündüz idrar kaçırma, sık idrara çıkma, sık idrar yolu enfeksiyonları gibi problemlerde eşlik eder. Bu çocukların mesanelerinde olan istenmeyen kasılmaları rahatlatmak için bazı ilaçlar gerekebilir.

AİLEDE YATKINLIK OLABİLİR Mİ ?
Enürezisli çocukların yaklaşık %85'inde ailede bir akrabada da aynı problem vardır. Kardeş veya anne babasından birinde bu problemin görülme olasılığı %50'dir.

BENİM ÇOCUĞUM ÖĞRENMİŞTİ ...
Bazen, geceleri kaçırmayan bir çocuk birden yatağını ıslatmaya başlayabilir. Bu sıklıkla çocuğun hayatındaki bir strese bağlıdır. Eve yeni gelen bir bebek, taşınma, boşanma bunun nedeni olabilir.

Eğer çocuğunuz önceden kaçırmayıp sonradan başladı ise doktorunuz bunu araştırmalıdır.

Bu tip probleme "sekonder" enürezis adı verilir.

BİR PROBLEM OLDUĞUNU GÖSTEREN BELİRTİLER NELERDİR ?
Çoğu aile gece yatağını ıslatmanın başka bir hastalık veya fiziksel probleme bağlı olduğunu düşünür. Gerçekte sadece %1 vakada altta yatan başka bir problem vardır.
Mesane veya böbrek enfeksiyonları
Şeker hastalığı
Üriner sistemde herhangi bir defekt
Bu gibi durumları belirlemek için aşağıdaki problemler var ise doktorunuza bildiriniz.
İdrar yaparken anormal duraklama, çok ince idrar akımı, devamlı veya idrar sonrası olan damlama
Bulanık ya da pembe idrar, iç çamaşırda kan lekeleri
Gecenin yanında gündüz de idrarını kaçırma
İdrar yaparken yanma, batma
Kabızlık

ŞÜPHELENİLİRSE DOKTORUNUZ NELER İSTEYEBİLİR ?
Doktorunuz herhangi bir problemi atlamamak için sizden idrar örneği isteyecektir.
Ayrıca, ultrasonografi ve gerekirse voiding sistogram istenebilir.

NE YAPABİLİRİM ?
Gece yatmadan önce çocuğunuza tuvalete gitme alışkanlığı veriniz. Çok miktarda sıvı alımını (gece yatmadan önce) engelleyiniz. Kafein içeren içecek alımını engelleyiniz. Çocuğunuzdan ıslak çarşaf değiştirilmesi konusunda yardım alınız. Bu ona sorumluluk geliştirmesi konusunda yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzu gece uykudan uyandırmanız çok yorucu ve sonuçları çok etkin olmadığı için önermiyoruz.

Çocuğunuzu bunu yenmeyi başarabileceği konusunda cesaretlendiriniz. Ailede daha önceden yatağını ıslatan şu an kuru olan büyüklerin örnek gösterilmesi çocuğunuzu motive edecektir.

İLAÇLAR İŞE YARAR MI ?
Aileler için bu iş can sıkıcı bir hale gelmiş ise doktorunuz, bir takım ilaçlar önerebilir. Bunlar;
Antidepresanlar: Uyku ve uyanma sürecinde yaptıkları etkilerinin yanı sıra mesanedeki etkileri de önemlidir.
Desmopressin: Gece idrar oluşum miktarını azaltarak etki ederler.
Diğer İlaçlar: Mesanede istenmeyen kasılmalarla karakterize komplike enürezis vakalarında çok başarılıdır.

YA HİÇBİRİ İŞE YARAMAZ İSE ?
Az sayıda çocuk hiçbir tedaviye yanıt vermez. Sevindiricidir ki, her yıl çocuk büyüdükçe gece yatak ıslatma oranları azalır. Bu durumda bir çocuk ruh sağlığı uzmanından da yardım istenebilir.