Kinder

Çocuk ve Oyun
İnsanlar doğar doğmaz dış dünyayı duyu organları aracılığı ile tanımaya başlar. Çevresinde bulunan her nesne onun için uyarıcı ve öğretici niteliğindedir. Duygusal ve fiziksel gelişim açısından, en doğal ve en aktif öğrenme ortamı oyun sırasında oluşmaktadır. Oyun, çocuğun hayal gücünü ve yaratıcılık yeteneğini geliştirir, düşünmeyi ve keşfetmeyi öğrenmesini, kendisine güven kazanmasını ve sosyalleşmesini sağlar. Oyunların vazgeçilmez öğeleri olan oyuncaklar, onun zihinsel, bedensel ve psiko-sosyal gelişimine yardımcı olur. Bir yandan çocuk için eğlenceli anlar yaratırken diğer yandan da etkili bir eğitimsel görev üstlenir. Oyuncak, önemli bir eğitim aracı olarak görülmelidir.Çocuğun gelişiminde bu derece önemli bir rol oynayan oyuncakların seçimini özenle yapmalı, alacağınız oyuncağın onun yaşına, gelişim dönemine, beceri ve ilgilerine uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Egzersiz Oyuncakları: Yetişkinlerin olduğu gibi çocukların da sağlıklı bir bedene sahip olmak için bazı egzersizlere ihtiyaçları vardır. Egzersiz oyuncakları, sağlıklı bir şekilde çocuğunuzun, kollarını, bacaklarını ya da tüm vücudunu hareket ettirmesini sağlar. Böylece çocuğunuz, eğlenirken bir yandan da fiziksel gelişimini destekleyici hareketler yapabilir.

Şekilli Kutular: Birbirinden farklı boyut ve şekillerdeki kutularla oynamak çocuğunuzun el becerisini geliştirme, nesne-boşluk uydurma, ayırt edebilme yeteneklerini destekleme açısından çok yararlıdır.

İçiçe Geçebilen Kaplar: İç içe geçebilen kaplarla oynama, çocuğun birçok becerisini geliştirir. Kapları birbirine vurabilir, iç içe koyabilir, kuleler yapabilir, renklerine göre ayırabilir, altlarına bir şeyler saklayabilir. Böylece hem el becerileri, hem de hayal gücü gelişir.

Şekillendirme Malzemeleri: Kil ya da hamur ile çocuğunuzun yaratıcı deneyimler yaşamasını sağlayabilirsiniz. Bu malzemelerle çeşitli şekiller yaparken çocuğunuzun yaratıcılığı gelişir, el kasları güçlenir, renkleri ve şekilleri öğrenir.

Yapı Oyuncakları: Çocuğunuz iki elini kullanma becerisini geliştirir. Böylece yaratıcılık ve problem çözme yeteneğini de artırır. Ancak inşa oyuncaklarının kolayca bir araya getirilebilir olmasına ve ayırmasının güç olmamasına dikkat edilmelidir.

SALON İÇERİSİNDE KULLANILABİLECEK MATERYALLER

Çember; ağaç ve plastikten üretilen, taşınabilir bir ders aracıdır. Çember, ritmik cimnastik derslerinde kullanıldığı kadarı ile, ferdi ve takım egzersiz ve oyunlarında da kullanılabilir. Çember, her yaş grubuna uygun olup, hem kızlar hem de erkeklerde kullanılabilir. Çemberle yapılan egzersizler, hareketsiz, çeşitli pozisyonlarda veya hareketli (yürüyüş veya koşu) yapılabilir. Çember bir el veya ki elle kullanılabilir. Ayrıca, sıçrama, atma ve tutma egzersizleri çemberle yapılması mümkündür.

Çemberle yapılan egzersizlerin amaçları:
• Esnekliğin geliştirilmesi
• Hareket etme becerinin geliştirilmesi
• Hareket koordinasyonun geliştirilmesi

Denge Tahtası; Dengemizi; kaslarımız, eklemlerimiz, sinirlerimiz, duyularımız ve beynimizin muazzam bir uyum içinde gerçekleştirdiği göz kamaştırıcı bir bale gösterisine benzetebiliriz. Yürümeyi yeni yeni öğrenmeye başlayan bir çocuğu gözlemleyin. Ayağa kalkınca öne arkaya sallanacak, dengesini kuracağı geniş bir zemin sağlamak için bacaklarını olabildiğince açacaktır. Ama sonuçta, belki haftalar süren düşme-kalkma seanslarının sonunda denge duygusu gelişir, bacaklar birbirine yaklaşır. Zamanla, çalıştırılan kaslar güçlenir, refleksler öğrenilir, yani çocuk yürümeyi öğrenir.Yaşamımızın büyük bir kısmını 2 ayak üzerinde geçiririz. Çaba göstermeden ve üzerinde düşünmeden dengemizi sağlarız. Yürürken veya koşarken, dengemizi sağlamak için kaslarımızın gösterdiği çabayı doğal karşılarız, üzerinde durmayız bile. Ancak, vücudumuz güçsüzleşip, biyomekanik problemler (artrit, sırt ağrısı, vs) baş göstermeye başladığında veya denge duygumuz zayıfladığında, bir baston kullanarak etrafta dolaşmanın daha kolay olduğunu fark ederiz.
• Ağırlıklar
• Minder
• Çok Amaçlı Oyun Araçları
• Top
• Zıplama Topları

Barfiks: Omuz, kanat ve sırt içindir. Göğüs, kol, sırt, omuz ve karın kaslarını etkin bir şekilde çalıştırmak için.

Belli bir kas grubunu kuvvetlerdirmek için onu fazla yüklemek gereklidir ve bunu başarmak için en iyi yol olarak kabul edilen ağırlık çalışmasıdır. Ağırlık çeşitli biçimlerde olabilir. Kendi ağırlığınız veya partnerinizin vücut ağırlığı, dumbel veya halter biçiminde serbest ağırlıklar, ağırlık salonundaki aletler, izometrik direnç (hareketsiz bir yüke karşı bir kasın direnç göstermesi- örneğin, barda kilitlenme) sağlayan hareketsiz bir nesne Olabilir.