Kinder

Çocukları Kazalardan Koruyun.
Çocuk Acil Tıp ve Yoğun Bakım Derneği'nce hazırlanan, çocukları kazalardan korumaya yönelik broşürde, 1-3 yaş arası çocukların hareketli, meraklı ve araştırmacı olduğu için en riskli grup olduğu belirtiliyor. Bebek, ev, araç ve yol güvenliği ile zehirlenme ve boğulmalardan korunma yöntemlerinin anlatıldığı broşürde, çocukların başına gelebilecek kazalardan erişkinlerin sorumlu olduğu ve bu kazaları sadece bu kişilerin önleyebileceğinin unutulmaması gerektiği vurgulanıyor.

Broşürde şöyle deniliyor: "Bebeğin boynuna emzik kolye, çengelli iğneli nazar boncuğu takmayın. Bununla boğulmasına veya boynunun kesilmesine neden olabilirsiniz. Bebeğinizi evde, arabada özellikle de içi su dolu herhangi bir şeyin yanında asla yalnız bırakmayın. Kapağı açık bir klozetin bebeğinizin boğulmasına yol açabileceğini unutmayın. Bebeğinize elektrikli ve motorize oyuncaklar vermeyin. Mikrodalga fırında ısıtılan mamaların orta bölümünde ısının çok yüksek olabileceğini unutmayın. Bebeğiniz yürürken yemek yedirmeyin. Bebek yatağının tüm elektrik kablolarından ve perdelerden uzak olmasına özengösterin."

Düşme ve yanık tehlikesi

Kazaların en sık görüldüğü grubun okul öncesi çocuklar olduğu, çocukları evde bekleyen tehlikelerin başında düşme ve yanıkların geldiği belirtilen broşürde, dikkat edilmesi gereken diğer hususlar şöyle sıralanıyor:

"Kibrit ve çakmakları çocuklardan uzak tutun. Yatakta sigara içmeyin. Tavadaki kızgın yağın üzerine su dökmeyin. Yürüteç kullanmayın. Pencere ve balkondan düşmenin en ağır yaralanmalara yol açtığını unutmayın. Kucağınızda çocuk varken sıcak içecek ve yiyecek tüketmeyin veya taşımayın. Ocağın arka gözlerinde yemek pişirin. Tavaların ve tencerelerin saplarını duvara dönük tutun. Arabanın hızı,kaza anındaki ölüm riskini artırır. Kaza anında arabadan dışarı savrulan kişinin ölüm riski 25 kat artar. Bir çocuk için araçta en güvenli yer arka koltuktur. 11 yaşına kadar çocukların arka koltukta oturması uygundur. 1-3 yaş arası çocuklar hareketli meraklı ve araştırmacı olduğu için en riskli gruptur. Bu yaş grubu çocuklar her şeyi ağızlarına götürürler."